Praca zgodnie ze wskazaniami lekarza
BHP | Co trzeci pracodawca niesłusznie nie wysyła młodocianych na wstępne badania. Bartosz Wszeborowski
Oprócz krajowych uregulowań, tematowi zatrudniania młodocianych poświęconych jest szereg konwencji MOP. Ich postanowienia zostały odzwierciedlone w polskim porządku prawnym.
Młodociany, tak jak każdy inny pracownik, podlega obowiązkowym wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom kontrolnym i okresowym. Ich koszt obciąża pracodawcę. Niestety, jest to obszar najczęstszych naruszeń.
Z raportu PIP z kontroli zatrudnienia młodocianych przeprowadzonych w 2012 r. wynika, że dużą grupę uchybień stanowią naruszenia przepisów dotyczących przygotowania młodocianych do pracy. 33 proc. skontrolowanych pracodawców dopuściło do pracy młodocianych bez wstępnych badań lekarskich (w 2017 r. stwierdzono nieprawidłowości w tym zakresie podczas 164 kontroli), a 23 proc. zawarło z takimi osobami umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, mimo nieprzedłożenia przez nich świadectwa lekarskiego stwierdzającego, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta